Nowa regulacja unijna, Dyrektywa o Rynkach Cyfrowych (DMA), nakłada na Meta obowiązek zapewnienia interoperacyjności między jej popularnymi komunikatorami, WhatsApp i Messenger, a innymi platformami komunikacyjnymi.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że użytkownicy tych aplikacji będą mogli w przyszłości wymieniać wiadomości z osobami korzystającymi z innych usług. Meta przedstawiła wstępne informacje na temat tego, jak będzie wyglądać takie rozwiązanie, zaznaczając jednocześnie, że jego wdrożenie może potrwać kilka miesięcy i nie obejmie pełnego szyfrowania wiadomości.Pierwsze informacje o połączeniu różnych komunikatorów były dość ogólnikowe. Teraz Meta wyjaśnia, jak te zmiany wpłyną na nasze codzienne korzystanie z aplikacji.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Zmiany w Messengerze i WhatsAppie

Jak czytamy na oficjalnym blogu Mety, użytkownicy zostaną poinformowani o dostępności funkcji interoperacyjności w sposób przejrzysty i zrozumiały. Z opublikowanych przykładowych zrzutów ekranu wynika, że powiadomienia o tej możliwości pojawią się w widocznym miejscu w ustawieniach aplikacji (WhatsApp) lub na liście czatów (Messenger), wraz z bezpośrednim linkiem do sparowania konta z innymi komunikatorami.

Zarówno WhatsApp, jak i Messenger pozwolą użytkownikom na indywidualne dostosowanie sposobu prezentacji konwersacji prowadzonych z użytkownikami innych usług. Użytkownik będzie miał możliwość wyboru pomiędzy integracją tych rozmów z istniejącymi wątkami a ich segregacją do oddzielnej sekcji.

Co więcej, Meta poinformowała, że w ramach wdrażania interoperacyjności przekroczyła oczekiwania Komisji Europejskiej. Zarówno WhatsApp, jak i Messenger uzyskają pełne wsparcie dla standardu RCS, co obejmie takie funkcjonalności jak reakcje, odpowiedzi, wskaźniki pisania i potwierdzenia dostarczenia oraz odczytania wiadomości.

Od kiedy interoperacyjność w WhatsApp i Messengerze?

Meta poinformowała, że stopniowo rozszerza możliwości interoperacyjności w WhatsApp i Messengerze. Już w 2025 roku użytkownicy będą mogli tworzyć grupy obejmujące uczestników różnych platform, a w 2027 roku pojawi się funkcja wykonywania połączeń głosowych i wideo z użytkownikami innych komunikatorów.

Kiedy zatem możemy spodziewać się pełnej funkcjonalności interoperacyjności w naszych ulubionych komunikatorach? Meta podjęła już pierwsze kroki, publikując szczegółową dokumentację dla potencjalnych partnerów. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, pełna integracja z aplikacjami innych firm może zająć co najmniej kilka miesięcy. W związku z tym pierwsze efekty tych działań możemy zaobserwować najwcześniej na początku przyszłego roku.