Na majowej konferencji Google CEO koncernu Aphabet Sundar Pichai mówił głównie o Bardzie. Opowiadał o jego możliwościach, a jedną z głównych rzeczy miała być możliwość porozmawiania z nim w różnych językach. Na początku mówił tylko po angielsku, japońsku i koreańsku, ale pierwsza aktualizacja miała dodać 40 kolejnych, w tym Polski. I dziś właśnie taka opcja została udostępniona użytkownikom Google. A docelowo Bard ma rozumieć aż 180 języków.

Reklama
CEO koncernu Aphabet Sundar Pichai / YouTube

Jak porozmawiać z chatbotem?

Musimy wejść na stronę bard.google.com, która, oczywiście jeśli jesteśmy zalogowani, połączona jest z naszym kontem. Zobaczymy tam ikonkę „eksperyment”, a Bard sam informuje, że wciąż się uczy.

Reklama

Jestem Bard – Twój kreatywny pomocnik. Mam pewne ograniczenia i nie wszystko mi się udaje, ale Twoje opinie pomogą mi się poprawić.

W oknie na dole możemy zadać pytanie, po czym musimy chwilę poczekać na odpowiedź. Jeśli klikniemy w ikonkę głośnika z prawej strony, Bard nam ją przeczyta, oczywiście po Polsku.

Pierwsze pytanie jakie zadaliśmy Bardowi dotyczyło jego konkurenta. Byliśmy ciekawi, czy lepszy jest on, czy ChatGPT.

shutterstock

Odpowiedź była długa i przedstawiała różnice między konkurencyjnymi modelami. A konkluzja brzmiała:

Ostatecznie najlepszy model dla Ciebie będzie zależał od Twoich konkretnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz modelu, który może generować kreatywne formaty tekstowe, ChatGPT jest lepszą opcją. Jeśli potrzebujesz modelu, który może udzielać wyczerpujących i informacyjnych odpowiedzi na pytania, Bard jest lepszą opcją.

Co z bezpieczeństwem danych

shutterstock

Sporym wyzwaniem przy uruchomieniu Barda była ochrona danych osobowych. Google konsultował się w tej sprawie z odpowiednimi organami UE. Ponieważ Bard się cały czas uczy, rozmowy z nim czy dane które udostępniamy Google są zapisywane na serwerach. Domyślnie przez 18 miesięcy, ale można to zmienić, ustawiając czas samemu w zakresie od 3 do 36 miesięcy. Można również wyłączyć opcję przechowywania danych i usunąć całą aktywność związaną z korzystania z Barda. Ustawienia znajdziemy pod adresem: g.co/bard/myactivity.

Są jeszcze inne nowości

Dzisiejsza aktualizacja jest bardzo duża i oprócz dodania nowych języków obejmuje również:

  • Dodanie do Barda obiektywu Google, tak by podczas rozmów oprócz tekstu móc przesyłać również obrazy.
  • Możliwość przypięcia ostatnich rozmów, tak by w łatwy sposób można było do nich wrócić w dowolnym momencie.
  • Możliwość udostępniania rozmowy z Bardem (części lub całości) innym osobom.
  • Możliwość modyfikowania odpowiedzi Barda, jeśli chcemy, by była ona prostsza, dłuższa, krótsza, bardziej profesjonalna lub bardziej swobodna.
  • Jest również opcja dla programistów, polegająca na zwiększeniu możliwości eksportowania kodu.

Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj.