Zabrano nas do Paju, prawdziwego miasta LG. Polacy składający panele w Kobierzycach mają czego kolegom z Korei zazdrościć. Tanie mieszkania, szkoła, boiska, restauracje i fabryka dwa kroki od domu.

Wjeżdżając do środka, ma się wrażenie, że wkroczyło się do umocnionej twierdzy. Bliskość granicy z Koreą Północną (10 km) i bazy wojskowej Koreańczyków z południa tylko je potęguje.

Reklama


Na miejscu była okazja do zadawania pytań szefostwu. Odpowiedzi udzielali nam panowie Lee Bang Soo (wiceszef od PR) i Frank Lee (jego prawa ręka od technikaliów). Poniżej zebrane w miarę zwięzłą całość nasze pytania i odpowiedzi LG Display.POLSKA

W Kobierzycach pod Wrocławiem znajduje się fabryka LCD LG Display produkująca między innymi na polski rynek. Czy produkty tworzone z myślą o polskim rynku różnią się od tych przeznaczonych na azjatycki rynek (design, funkcje itp.)?

LGD produkuje tylko części składowe produktów dla producentów RTV, którzy decydują o zróżnicowaniu produktów końcowy.


Czy LGD planuje współpracę z TPV na terenie Polski? Czy powstanie tu nowa fabryka LGD?

TPV skorzysta z części istniejącej już fabryki LGD w Kobierzycach. Szczegółowe informacje będą wkrótce przekazane prasie.


Jak oceniają państwo fabrykę w Kobierzycach, w tym również Polskich pracowników?

Jesteśmy zadowoleni z sukcesów wrocławskiej fabryki. Polscy pracownicy są bardzo pracowici, doskonali w pracy zespołowej. Planujemy kolejne inwestycje w Polsce, ale póki co nie zdradzamy szczegółów.


Czy LGD planuje wprowadzić technologię OLED i 240 Hz telewizory w Polsce?

Nie planujemy na razie produkcji OLED w Polsce. Jeśli chodzi o moduły 240 Hz, to jest możliwa ich produkcja niebawem w Polsce (nie jesteśmy producentem telewizorów, tylko ich części składowych).

PLAZMA

W zeszłym roku jeden z producentów LCD powiedział, że nadchodzi koniec ery telewizorów plazmowych w przeciwieństwie do LCD. Jakie są Państwa przewidywania w kwestii plazmy?

PDP (Plasma Display Panel) wciąż pracuje nad swoją konkurencyjnością w kwestii produktów, technologii oraz cen. Póki co jest za wcześnie na to, by powiedzieć, że nadchodzi koniec ery plazmy. Z pewnością możemy stwierdzić, że LCD staje się coraz bardziej popularne na rynku telewizorów w porównaniu z plazmą.

Reklama


AMOLED

Kiedy e-papier lub AMOLED zastąpią tradycyjne gazety?

E-papier i AMOLED już niedługo będą wykorzystywane do czytanie gazet. Sądzimy jednak, że nie zastąpią całkowicie tradycyjnych gazet papierowych, tylko będą stanowić ich alternatywę.


Czy LGD planuje zdobyć nowych klientów za pomocą technologii OLED, czy jest to na razie w fazie R&D?

OLED jest na razie w na etapie R&D.


Kiedy rozpocznie się era OLED? Czy jej rozwój jest ograniczony opłatami patentowymi Kodaka?

Trudno jest przewidzieć, kiedy to nastąpi. Na początku 2008 roku LGD podpisało umowę w sprawie OLED więc nie ma problemu związanego z patentami.


Technologia wytwarzania wyświetlaczy OLED na podłożach szklanych i elastycznych foliach.

Zazwyczaj wytwarza się je na podłożach szklanych. Folii używa się tylko w przypadku produkcji z przeznaczeniem na wyświetlacze elastyczne. OLED wytwarzany na foliach elastycznych jest póki co w fazie R&D.


Która z wymienionych technologii będzie wiodąca w dziedzinie LCD: TMOS, SED czy OLED?

Jesteśmy zdania, że to OLED (AMOLED) będzie technologią wiodącą.