Monitorowanie powietrza w czasie rzeczywistym

Aplikacja mObywatel korzysta z danych z 1753 punktów pomiarowych w całym kraju, co pozwala użytkownikom na bieżąco śledzić jakość powietrza. Wśród dostępnych informacji znajdują się m.in. stężenia pyłów PM10 i PM2.5 – drobnych cząsteczek, które są szczególnie szkodliwe dla zdrowia. Użytkownicy mogą sprawdzić, jakim powietrzem oddychają.

Reklama

Jakie informacje znajdziemy w aplikacji?

Funkcja "Jakość powietrza" w aplikacji dostarcza użytkownikom różnych danych, w tym poziomu wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, temperatury, stężenia pyłów PM10, stężenia pyłów PM2.5.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, maksymalne dopuszczalne stężenia to 50 µg/m³ dla PM10 oraz 25 µg/m³ dla PM2.5.

Mapa i dostęp do danych

Dane dotyczące jakości powietrza w aplikacji pochodzą z Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Użytkownicy mogą korzystać z interaktywnej mapy punktów pomiarowych, które są oznaczone różnymi kolorami, od zielonego (dobra jakość powietrza) po czarny (bardzo zła jakość powietrza). Funkcja wyszukiwania pozwala znaleźć punkty pomiarowe w pobliżu i ma możliwość dodania do ulubionych 10 lokalizacji.