Jun napisał, że wprowadzenie nowego systemu operacyjnego to „historyczny moment” dla firmy i że zadebiutuje on oficjalnie w serii Xiaomi 14. Co ważne, HyperOS będzie dostępny globalnie, czyli na wszystkich smartfonach Xiaomi a nie tylko tych sprzedawanych w Chinach.

Reklama

Wszystko w jednej sieci

Czym będzie się różnił nowy system od MIUI? Według doniesień prace nad HyperOS trwają od 2017 r. Ma on połączyć wszystkie produkty Xiaomi, w tym smartfony, inteligentne urządzenia domowe i samochody. Ułatwi to użytkownikom ich kontrolowanie i zarządzanie.

Reklama
Xiaomi X10 / Media

Więcej na jego temat zdradził Lei Jun w poście na portalu Weibo. HyperOSma się opierać na „integracji głęboko rozwiniętego Androida i samodzielnie opracowanego systemu Vela, całkowitym przepisaniu podstawowej architektury i przygotowaniu publicznej bazy dla Internetu Rzeczy dla dziesiątek miliardów urządzeń i dziesiątki miliardów połączeń w przyszłości.”

Xiaomi Vela to platforma oprogramowania IoT oparta na wbudowanym systemie operacyjnym typu open source NuttX.

MIUI ma sporo za uszami

W ostatnich latach użytkownicy dość głośno skarżyli się na nakładkę MIUI. Powodów do narzekań było sporo. Jednym z nich były spore opóźnienia w otrzymywaniu powiadomień. Najczęściej było to spowodowane optymalizacją baterii i agresywnym zarządzaniem procesami działającymi w tle.

Xiaomi 13 Pro / Materiały prasowe

Irytowały również reklamy w systemie. Kiedyś Xiaomi twierdziło że dzięki temu może zaoferować urządzenia w niższej cenie. Ale teraz ceny są wysokie, a reklamy pozostały. MIUI jest też dość skomplikowane, miejmy więc nadzieję, że przy projektowaniu HyperOS firma zdecydowała się na jego uproszczenie, a przynajmniej na logiczne ułożenie poszczególnych funkcji.

Seria Xiaomi 14

HyperOS zobaczymy na flagowych 14-kach, które zadebiutują jeszcze w tym miesiącu. Oczywiście najpierw w Chinach, na globalną premierą tradycyjnie będziemy musieli chwilę poczekać. Na temat nowych smartfonów wiadomo już dość dużo. Na pewno będą one pracować na najnowszym pocesorze firmy Qualcomm, Snapdragonie 8 Gen 3. Zostanie on zaprezentowany podczas konferencji odbywającej się od 24 do 26 października. Xiaomi najprawdopodobniej pochwali się zastosowaniem tego chipa już 27 października.

Xiaomi Pad 6 / dziennik.pl
Reklama

Wiadomo, że optykę będzie tuningowała Leica, ekran OLED ma mieć rekordową jasność maksymalną 2800 nitów. Najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z dwoma wersjami, tak jak w 13-kach, czyli z podstawową 14-ką i większym 14 Pro. Większy model ma dostać w tym roku płaski ekran, a wyspa z aparatami jest kwadratowa, co zdecydowanie upodobni oba urządzenia do iPhonów.

źródło