Designerzy AOC mocno się postarali - ekran wygląda całkiem ładnie - solidna nóżka, niezbyt grube ramy ekranu i grafitowy kolor obudowy sprawiają, że q2963Pm nie wstyd postawić na biurku. Wszelkie łącza mieszczą się w stopce - znajdziemy więc tam D-Sub, DVI, HDMI, MHL, i dwa wejścia Display Port. Monitor wymaga osobnego zasilacza - w pogoni za designem, trzeba było go wyprowadzić poza obudowę. Niestety możemy regulować jedynie kąt pochylenia ekranu - nie ma szans na ustawienie wysokości, a o funkcji pivot (ze względu na rozmiar monitora) możemy zapomnieć.

Reklama

Menu AOC to najlepsze ekranowe menu, jakie widziałem w monitorze. Firma wreszcie rozwiązała problem z tym, że nie wiadomo, co tak naprawdę wciskamy. Na ekraniku menu pokazuje się funkcja przycisków - widać wyraźnie, co trzeba nacisnąć, by przesuwać opcje w gór i w dół, czy też który przełącznik odpowiada za uruchomienie danej funkcji. Warto, by więcej producentów monitorów wzięło przykład.

Parametry ekranu są fantastyczne. Nie dość, że poziom czerni monitora to 31 cd/m2 to gama kolorów (przed kalibracją) ma 99 procent pełnego zakresu barw. Nie ma też mowy o nierównościach w podświetleniu. Zarówno w szybkich FPS, jak też w strategiach nie zauważyłem problemów ze smużeniem - słowem to jedna z najlepszych matryc IPS, jakie widziałem w monitorach.

Praca na monitorze o przekątnej ekranu 29 cali i rozdzielczości 2560x1080 początkowo sprawia problemy - ekran jest zbyt szeroki i ciężko ogarnąć, gdzie są nasze ikony. Gdy jednak przyzwyczaimy się do rozmiarów, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Pulpit jest wystarczająco szeroki, by zmieścić na nim dwa pełnowymiarowe okna - co bardzo przydaje się w pracy.

Nie ma problemów z grami - praktycznie wszystko, co uruchamiałem (od Total War: Rome II, przez Call of Juarez: Gunslinger) rozpoznawało rozdzielczość monitora. Dzięki budowie ekranu, dostajemy do dyspozycji znacznie większe pole widzenia, niż w tradycyjnych monitorach, co daje nam pewną przewagę w sieciowych strzelaninach. Do tego wrażenia z gry są znacznie lepszniż na małym, 24-calowym ekranie. Trzeba tylko pamiętać, że taka rozdzielczość wymaga dobrej karty graficznej.

Podsumowując - jeśli szukamy dużego monitora do pracy, gier, filmów i zdjęć, to AOC q2963Pm jest jednym z najlepszych ekranów, jakie możemy kupić. Ma świetne parametry, do tego zapewnia znacznie lepszy komfort pracy i zabawy niż tradycyjne monitory. Jego cena też nie zrujnuje nam portfela - można go już kupić za 1600 złotych.