Xperia 5 II wygląda jak inni przedstawiciele tegorocznej linii modelowej Sony. Tu także zastosowano ekran o proporcjach 21:9. Zostawiono też gniazdo słuchawkowe, co z pewnością ucieszy wielu fanów przewodowych słuchawek. Niestety, tak jak i w innych modelach, nie ma mowy o czytniku linii papilarnych na ekranie. W zamian za to jest on na bocznej stronie telefonu, tuż obok przycisków sterujących, można więc bardzo łatwo się pomylić. To duży minus telefonu, bo jednak czujnik pod szkłem to standard w nowoczesnych flagowcach.

Reklama
smartfon Xperia 5 II / Materiały prasowe

Ekran jest dobrej jakości, choć to zaledwie FHD+ (2520x1080) o przekątnej 6,1 cala, a nie 4K jak w potężniejszym flagowcu. Dzięki tej rozdzielczości udało się za to użyć matrycy o odświeżaniu ekranu o częstotliwości 120 Hz. To znacznie ułatwia przewijanie stron na długim i wąskim ekranie. Ekran oczywiście obsługuje HDR, więc telefon może posłużyć do oglądania filmów z serwisów VOD. Oczywiście nie miejmy złudzeń, wrażenia oglądania filmów na telefonie są znacząco gorsze od wrażeń z dużego telewizora.

Całkiem niezłe aparaty

Jeśli chodzi o aparaty, to z tyłu znajdziemy trzy o matrycy 12MP – 16mm ultra szeroki obiektyw, 70 mm telefoto i 24-mm główny obiektyw. Sony, tak jak w Xperii 1 II dała nam aplikację, która daje nam możliwość ustawienia wszystkich parametrów ręcznie. Fani fotografii mobilnej będą wniebowzięci. Zdjęcia są przyzwoite, Xperia 5 II radzi sobie nawet w złych warunkach oświetleniowych.

Smartfon Sony oparty jest na najmocniejszym układzie Snapdragon 865. Pod maską znajdziemy też 8GB RAM i 128GB miejsca na dane. Nie ma najmniejszych problemów z grami czy aplikacjami. World of Tanks Blitz czy inne, wymagające gry działały szybko i sprawnie. Co ciekawe, specjalny system chłodzenia sprawia, że komórka nie grzeje się tak, jak konkurencja podczas grania.

Brak ładowania bezprzewodowego

Bateria jest pojemna – 4000 mAh, z funkcją szybkiego ładowania - tylko za pomocą specjalnej ładowarki. Niestety podłączenie telefonu do komputera sprawia, że ładuje się on bardzo wolno. Tak samo było po podpięciu smartfona do samochodu. To jeden z największych minusów Xperii 5II. Drugim minusem jest brak bezprzewodowego ładowania. Niestety tego w tym smartfonie nie znajdziemy, choć to jedna z najbardziej wygodnych funkcji w nowoczesnych smartfonach.

Podsumowanie

Podsumowując – Xperia 5 II to najbardziej udany tegoroczny smartfon Sony. To znacznie bardziej sensowny produkt niż flagowa 1 II. Ma dobre aparaty, porządny ekran, którego proporcje ucieszą maniaków filmowych. Do tego jest zbudowana z materiałów świetnej jakości. Do tego umożliwia zamianę telefonu w kompaktowy aparat fotograficzny, dzięki możliwości ustawiania wszystkich parametrów zdjęcia. Z kolei proporcje

Niestety trzeba też pamiętać, że choć to najlepszy model Sony, to nie jest to najlepszy smartfon 2020. S20+ czy iPhone 12 są po prostu lepsze.