Usługa Bezpiecznie w sieci została uruchomiona w aplikacji mObywatel 13 sierpnia br.
Nowa funkcja w mObywatel
"Baza wiedzy" to nowa funkcjonalność, która ma na celu pomoc użytkownikom w bezpiecznym poruszaniu się po Internecie. Dzięki niej użytkownicy mogą dowiedzieć się, jak chronić swoje dane osobowe, jakie są najczęstsze zagrożenia w sieci oraz jak im zapobiegać. "Informacje zawarte w Bazie wiedzy są dostarczane przez specjalistów z CERT Polska" - poinformował resort cyfryzacji.
Jak działa Baza wiedzy?
Po wejściu do usługi Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel, użytkownik na ekranie powitalnym zobaczy nową opcję - Bazę wiedzy, oznaczoną ikoną żarówki. Kliknięcie tej ikony przeniesie użytkownika do listy tematów związanych z zagrożeniami w Internecie np: "Uważaj na fałszywe inwestycje w sieci!", "Uważaj na oszustwa telefoniczne!", "Dowiedz się, jak zgłaszać incydenty!".
Po wybraniu konkretnego tematu, użytkownik może zapoznać się z artykułem rozwijającym dane zagadnienie. W przypadku niektórych treści, dostępna jest również możliwość przejścia na stronę CERT Polska, która otworzy się w przeglądarce internetowej.
Jak zobaczyć Bazę wiedzy na swoim urządzeniu?
Aby korzystać z Bazy wiedzy, użytkownicy muszą pobrać aktualizację aplikacji mObywatel oznaczoną jako 4.41 z Google Play lub App Store.
Czy mObywatel działa za granicą?
Do polskiej bazy CEPiK nie maja dostępu zagraniczni mundurowi, a aplikacja mObywatel nie jest dla ich formalnym dokumentem. Trzeba mieć tradycyjny dokument tożsamości (dowód lub paszport) i prawo jazdy wyjeżdżając za granicę.
Co prawda Parlament Europejski przyjął rozporządzenie eIDAS2, którego jednym z założeń jest stworzenie tzw. wspólnego portfela tożsamości cyfrowej. Ale ma on działać na terenie Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, że Polonia żyjąca np. w Stanach Zjednoczonych nie ma możliwości korzystania z tej aplikacji i jest ona nadal niedostępna w "Google Play".