ASUS RT-BE92U to nieduży, elegancki router WiFi7. Wyposażono go w jeden port 10Gbps oraz trzy zakresy sieci bezprzewodowej 2,4, 5 i 6 GHz. Jest to więc urządzenie, które w pełni obsłuży WiFi 7.

ASUS RT-BE92U - konfiguracja

Reklama

Konfiguracja jest bardzo prosta. Wystarczy połączyć ten router z naszym modemem od dostawcy sieci, a potem odpalić aplikację ASUS na telefonie. Można to oczywiście robić to przez stronę www, ale aplikacja jest dużo łatwiejsza w obsłudze i wygodniejsza. Możemy w niej zrobić praktycznie wszystko - utworzyć sieć dla gości, a także stworzyć specjalną sieć, tylko na paśmie 2,4 GHz dla urządzeń Internetu Rzeczy, które nie potrafią działać na szybszym WiFi.

Asus RT-BE92U / Media

Do tego widać, ile urządzeń podłączonych jest do naszego punktu dostępowego, które są aktywne, jakie transfery osiągają. Możemy też ustawić priorytet zadań - tak by np. streaming wideo nie zakłócił nam grania...Router ma też wbudowaną ochronę AI, która pilnuje, by nasza siec była bezpieczna - m.in. blokuje niebezpieczne strony czy sprawdza szyfrowanie. Mamy też wbudowaną kontrolę rodzicielską, możliwość łatwego udostępnienia sieci bezprzewodowej gościom, by mogli łatwo podłączyć się do specjalnie wydzielonego WiFi.

ASUS RT-BE92U - zasięg i osiągane prędkości

Zasięg? W odległości 3 metrów od routera, WiFi7 osiągało takie samo prędkości, jak na kablu, 873 Mb/s. Niestety w miarę wzrostu odległości i liczby ścian między komputerem a routerem prędkość spadała. W pokoju oddalonym od routera o 9 m, do którego sygnał docierał przez kilka ścian z czerwonej cegły, prędkość spadła do 520 Mb/s.

ASUS RT-BE92U - konfiguracja sieci mesh

Reklama

I tu z pomocą przychodzi tzw. mesh czyli siatka. Co to jest? To w zasadzie bańka sieci, tworzona przez kilka punktów dostępowych. Mają one jeden i ten sam identyfikator, przez co telefon i inne sprzęty, zbliżające się w zasięg nowego punktu dostępowego nie zmieniają sieci, a jedynie znajdują punkt o mocniejszym sygnale.

Podłączenie drugiego RT-BE92U nie jest trudne. Włączamy go do prądu, odpalamy aplikację ASUS, klikamy na "Dodaj węzeł AI Mesh" i w bardzo prosty sposób dodajemy do sieci kolejny punkt dostępowy. I mamy rozbudowę naszego WiFi gotową. Co nam daje mesh? Przede wszystkim siłę sygnału - znikają słabe punkty, moc sieci w telefonie nie spada... A co z transferami danych? Prędkość ściągania wzrosła z około 500 Mb/s do ponad 800 Mb/s, czyli tyle, ile osiągałem na kablu.

ASUS RT-BE92U - wady

Jakie wady ma ten router? Po pierwsze jest tylko jeden port 10 GBps, a do tego prędkość WiFi nie przekracza 2,5 GBps, a to zaś oznacza, że jeśli mamy naprawdę szybkie WiFi, oferowane choćby przez Orange w niektórych miastach w Polsce, gdzie prędkość ściągania przekracza 6 GBps, to ten router nie będzie się nadawał, bo będzie znacząco ograniczał prędkość domowego WiFi. Do tego te routery są bardzo czułe na nawet delikatne przestawienie. Wystarczy przesunąć go o kilka milimetrów, a urządzenie traci zasilanie. Dlatego trzeba postawić go w takim miejscu, w którym nasze zwierzaki czy inni domownicy nie będą go ruszać.

ASUS RT-BE92U - podsumowanie

Podsumowując... za około 1100 PLN dostajemy bardzo dobry, średniej klasy router, wystarczający ASUS RT-BE92U nie stwarza praktycznie żadnych problemów, oferuje dużo opcji bezpieczeństwa, ułatwia podłączenie urządzeń IoT, a także jest bardzo łatwo konfigurowalny. Dużym plusem jest też łatwa konfiguracja sieci mesh, która z dwóch takich routerów, które kosztują dużo mniej niż podobne zestawy konkurencji, może zapewnić nam odpowiednią jakość sieci w mieszkaniu o powierzchni 60m2. Wtedy mamy dostępną praktycznie całą prędkość WiFi stałego łącza o szybkości do 1 GBps.